r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Selahattin Cesur 1949 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu.

Maraş’ta sanat enstitüsünün orta bölümünü bitirdi. Babasından öğrendiği bağlamayı, henüz küçük yaşlardayken, konserlerde hem çaldı ve türküler söyledi.

TRT radyolarının imtihanla ses sanatçısı alacağını duyurduğu günlerde, sınava hazırlanmak için, babasından kendisine bağlama dersi vermesini ister. Oğlunun okumasını arzu eden cesur, babasının karşısına, ''Okuldan mandolin istiyorlar.'' diye çıkar. Mandolin alınıyor ve sonra gizlice bir bağlamayla değiştiriliyor, eve getirilemeyen bağlama bir arkadaşa emanet ediliyor; ama bu yalanlar zincirinin sonu gelmiyor ve babası herşeyi öğreniyor. Babası Hanım, bu çocuk kafasına koymuş, gidecek. Sen yatak yorgan hazırla kendisini deyip, oğlunun cebine harçlığı koyar ve onu gurbete uğurlar.

Selahattin Cesur, daha sonra bir röportajında o günleri hatırlarken, Çok çekingendim. Nasıl hırslandım, hayret diyor.

Palandöken Plak’ta kayıt sırasını beklediği gün, bir değil, tam üç kırk beşlik plak doldurur. Birinde kendi çalıp okumuş, ikisinde de bağlamayı Orhan Gencebay’a devreder. O günler bolca avans alıp, piyasaya atıldığı ve sanatının başlangıcı olan ilk günlerdir.

Kendisi anlatıyor:

1973 Aşk Mahkumları’ plağımı yapmışım. Basın mensupları her gece benim evimde. Sabaha kadar oturur, yer içeriz; ama bir kare fotoğrafım çekilmez. Bir gün dayanamayıp sordum: Ya arkadaş, beraber yola çıktığımız arkadaşlarla ilgili yazıyorsunuz da niye benimle ilgili tek satır yok?’ Rahmetli Sami Başaran dedi ki; Abi orada haberi çıkan adamlara benziyor musun sen?’ Hakikaten haberler hep, filan kişi bilmem kimle gezdi şeklinde. Benim yapamayacağım şeyler. Biz öyle yetiştirilmişiz.

Aşk Mahkumları, Mahkemeye Versem Seni Asarlar, Aşk Çobanı, Hayat Mektebi, Varlığın Yeter, Ciğer Parem, Razıysan Gel Benimle, Yemin mi Ettin, Bana Ne, Yandım Anam, Yağmur Duası, Sen de Gidersen Eğer, Dünya Güzelim, Günün Birinde, Gerçekçi Ol gibi birçok hit şarkıya imza atan Selahattin Cesur, 1988’den bu yana kaset çıkarmayıp, şimdilerde eski ve yeni besteleri ile müzik dünyasında sessizce varlığını sürdürüyor.

Bunca yıldır onu dinlemeye devam eden sevenleri için bir de sürprizi var usta sanatçının. Biri dışında tamamı Selahattin Cesur’a ait yepyeni yirmi şarkı geliyor. Bir nevi jübile gibi, Bunu alın ve arşive koyun diyor sanatçı. Bir de klip istiyor üstelik, Kral’da değil de bütün Anadolu şehirlerindeki yerel televizyonlarda yayınlanacak bir klip.

Birçok filmde de başrol oynayan, evli ve bir kız babası olan Selahattin Cesur'un eserleri şimdiye kadar BİRİCİK, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Seda Sayan ve Kıraç gibi birçok sanatçı tarafından seslendirdi.

Ünlü sanatçı Selehattin CESUR KAHRAMANMARAŞ Medya Center’ı ziyaret ederek yakın dostu Fatih NALBANTBAŞI'yla sohbet edip çalışanlara müzik ziyafeti verdi .

Sanatçı Selahattin CESUR Maraş Medya Başkanı Fatih NALBANTBAŞI ile yaptığı sohbette eserlerimi yüzün üzerinde sanatçı kaset,cd, klipler yaptı şimdi ise son yaptığı bir beste var onu daha hiçbir sanatçı arkadaşa vermedim adı ise BEN OLSAYDIM bu eserle çok iddialıyım diyerek Medya Center da hem çaldı hem söyledi.

Yorum yapmaya iznin yok!