r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Sabahat AkkirazSabahat Akkiraz 1955 yılında Sivas’ın Kangal ilçesinde doğdu. Ailesinde müzik ile uğraşan anneannesinin annesi Firdevs Hanım ve Davut Sulari, Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar ve Daimi gibi ozanlarıyla müziğe başladı. İlk 45’lik plağını yaptığında 13 yaşındaydı. 14 yaşında ailece göç ettikleri Almanya’da eğitimine devam etti.

1983 yılında profesyonel müzik yaşamına başladı. Sabahat Akkiraz ilk albümü “Şafak Söktü”yü büyük usta Musa Eroğlu ile birlikte yaptı. Ardından Arif Sağ ile çalışmaya başladı ve ardarda albümler yaptı.

Anadolu’yu köy köy, kasaba kasaba gezdi. Sadece bir okuyucu değil, derleyici ve araştırmacı olarak da kayıtlara başladı.

90’lı yıllarda ilk uluslararası davetini alıp Hollanda’da dört konser yaptı. Londra Caz Festivali’ne davet edildi. Grand Union Orkestra ile “Anadolu’dan Yansımalar” projesini yaptı. Sadler’s Wells Theatre’da dört gün sahnelenen “Where The Rivers Meet” projesinde yer aldı. Queen Elizabeth Hall’de “Womans of Tradition” projesinde Anadolu’nun derin müziğini paylaştı.

1999’da Cite De La Music Paris’de konser verdi. Aynı yıl Fransa’da turneye çıktı ve on konser yaptı. 2000 yılında Paris’te Theatre De La Ville’de konser yaptı ve hayatı Le Figaro, Le Monde gibi gazetelerde tam sayfa olarak okuyuculara aktarıldı. Mezzo Tv yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. 2001 yılında Jaspering De Jong ile Hollanda Turnesi’ne çıktı. Aynı yıl Brezilya’da Sheikh Ahmed El Tuni ve Sister Marie Keyrouz ile konserler yaptı.

2008 yılında Berlin Flarmoni Salonu’nda dünyaca ünlü Bass-Bariton Thomas Quasthoff ile konser verdi.

İsveç’ten Fas’a, Malezya’dan Norveç’e, İspanya’dan Meksika’ya kadar pek çok ülkede konserler verdi. Onaltı ülkede albümleri yayınlandı. Her yıl yüzü aşkın konser verdi.

Ayrıca Mercan Dede ile birlikte “Kerbela” adlı eseri hazırladı ve bu eserin yer aldığı Mercan Dede’nin “Su” albümü BBC World Music Chart’ta ilk sıraya kadar yükseldi. Akkiraz’ın Orient Expressions ile hazırladığı ve Doublemoon tarafından yayınlanan “Külliyat” albümü ise World Music Chart’da altıncı sıraya kadar yükseldi. Onaltı ülkede basılan bu albüm, Anadolu müziği ile elektronik müziğin en iyi harmanlandığı albüm olarak kabul ediliyor.

Kariyeri boyunca Arif Sağ, Erdal Erzincan, Grand Union Orc, Jaspering De Jong, Musa Eroğlu, Orient Expressions, Mercan Dede, Erkan Oğur, Erol Parlak, Thomas Quasthoff, Leman Sam, Hüsnü Şenlendirici, Candan Erçetin gibi klasik, dünya ve alternatif müziğinin dev isimleri ile ayni sahnede yer alan Sabahat Akkiraz, kurduğu müzik şirketi ile de yapımcılığa başladı. Kendi albümlerinin yanı sıra Barbaros Erköse, Norrda, Kurban, Erol Parlak Bağlama Beşlisi, Mustafa Özarslan, Asia Minor gibi bir çok önemli isim ve projeyi hayata geçirdi.

Bestelediği “Beni Beni” adlı deyiş Azam Ali ve Niyaz grubu tarafından seslendirildi ve Harrison Ford’un “Crossing Over” adlı filminde kullanıldı.

Müzik hayatına çocuk yaşta başlayan Sabahat Akkiraz, yarattığı eserlerin yanı sıra, çok farklı kitleleri bir araya getirme başarısını gösteren birbirinden özgün konserleri ve birlikte çalıştığı misafir sanatçılar ile müziğine yenilikler getiren bir sanatçı. Kendisinden önce yapılmayanı yapacak kadar sıra dışı, ama o kadar da mütevazı, sıradan bir gönül ehli. Yaptığı yirmi albüm, kat ettiği milyonlarca kilometre ve verdiği binlerce konsere rağmen her gün daha da heyecanlı olarak müzik yapıyor.

ALBÜMLERİ:

 1. Şafak Söktü
 2. İnsana Muhabbet Duyalı
 3. Bir Gerçeğe Bel Bağladım
 4. Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz
 5. Fazilet
 6. Bendeki Yaralar
 7. Yalan Dünya
 8. Dostların Anısına / Yine mi Figan Var
 9. Dağlar Kardeşimi Geri Ver
 10. Yiğit İnsanların Türküleri
 11. Türkülerle Gide Gide
 12. Yüreğimin Sesi Sabrın Türküleri
 13. Deli Derviş
 14. Lamekan
 15. Konserler
 16. Kaygusuz
 17. Seyran
 18. Külliyat / Sabahat Akkiraz Featuring Orient Expressions
 19. Türkü Hayattır
 20. Birlikte Türküler Söylüyoruz / Sabahat Akkiraz & Mustafa Özarslan

21.Dillerdeki Türküler/Live

Yorum yapmaya iznin yok!