r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Nino VaronNino Varon (d.1944, İstanbul), Yahudi asıllı müzisyen ve yapımcı.

Kışları İstanbul’da yazları ise Büyükada’da yaşayan bir ailede büyüyen Nino Varon,orta öğrenimini Saint Michel’de tamamlamış olup, Üniversiteye gitmeyi hiç düşünmediğini söylemiştir. O zamanın amatör gruplarında uzun yıllar gitar çaldıktan sonra askerliğini Sivas Ordu Evinde yapmış, dönüşünde ise profesyonel müzik hayatına atılmıştır. Mesleğinde 60'ın üzerinde sanatçıyla çalışan Varon'un onlarca tanınmış beste ve güfteleri listelerde başa oynamıştır. Boş zamanlarında resim de çizen Varon'un ender yaptığı sergileri de olmuştur.

1970 yılında nişanlısından ayrıldığı için yazdığı "Bu akşam çok efkarlıyım, kalbim neden kan ağlıyor, bunu bir bilsen sevgilim..."onun önünü açan parça olmuştur. Yurt dışına gidip geldikten sonra daha önce tanıdığı en iyi arkadaşının kardeşi Jenny ile 1973 yılında evlendi. 1974 yılında ilk oğulları olmuştur, 1978 yılında ikinci oğulları hayata gelmiştir. 1995 yılında sonra Büyükada'ya yerleşti ve bir nevi emeklilik hayatı yaşamaya başladı. 2005 yılında ise karısı Jenny'yi kaybetti.

Askerlikten döner dönmez dönemin büyük orkestrasına sahip Şerif Yüzbaşıoğlu ile görüştü. Gitarist arayan Yüzbaşıoğlu "Biraz çalışman lazım" dediği için morali bozulduğundan babasının arkadaşı olan Odeon’un genel müdürünün teşviki ile 23 yaşında Odeon'da müzik hayatına başladı.

Yorum yapmaya iznin yok!