r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Naci ErayNaci Eray , 18.03.1960 yılında Adana’nın Yüreğir/Karşıyaka ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini aynı yerde tamamladı. Daha sonra baba mesleği olan camcılık işine girdi. Bu arada müzikle profesyonel olarak uğraşan amcası Mesut Eray'ın teşvikleriyle 14 yaşındayken bağlama ile tanıştı.

Bağlamayı yoğun bir çaba ve çalışma temposu sonucunda profesyonel olarak çalmaya başladı. Bu süreç içerisinde, düğünlerde, tavernalarda ve Adana’nın önde gelen müzikhollerinde çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etti. Ayrıca dönemin starlarından Bergen, Hüseyin Altın, Recep Kaymak, Ümit Tokcan, Bedri Ayseli gibi birçok starla da çeşitli konserlerde birlikte oldu.

Tüm bunların paralelinde şarkı sözleri yazıp beste yapmaya başlayan Naci Eray,1986’da Selahattin Özdemir’e verdiği "Yaşamam Artık" şarkısıyla besteciliğe profesyonel olarak adım atmış oldu.

Daha sonra ailesiyle birlikte 1987 yılında İstanbul’a yerleşen Eray, aynı yılın sonunda Devran Çağlar’ın ilk kasetine adını veren "Acılar İçinde" adlı şarkısıyla Plakçılar Çarşısı'nda adını duyurdu.

Naci Eray’ın günümüze kadar 700’ü aşkın ünlü-ünsüz çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilmiş; 500’ü aşkın eseri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

“Urfalımısan-İbrahim Tatlıses” , “Üzülmedimki-Azer Bülbül” , “Acılardayım-Emrah” , “Can veriyorum-Kibariye” , “Çıldıracağım-Sinan Özen” , “Özleyeceğim-Selahattin Alpay” , “Ağlanmaz mı-Müslüm Gürses” ,”Ahım var-Ceylan” , “Böyle bitmesin-Gönül Akkor” , “Şeytan diyorki-Nadide Sultan” , “Veremem-Lerzan Mutlu” , “Yanlış numara-Vahdet Vural” , “Rüya gibi-Hüseyin Altın” , “Zavallım-Kamuran Akkor” gibi isimlerdir. Ayrıca önceden çeşitli sanatçılar tarafında defalarca seslendirilen “Yaşamam Artık” adlı şarkısı;2008 Mayıs ayında gösterime giren “O... Çocukları” filminde Kıraç tarafından seslendirilmiştir.

Yorum yapmaya iznin yok!