r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Burhan bayarBurhan Bayar  1970'lerin ortalarında atıldığı Unkapanı camiasında, 1990'ların başlarına kadar müzikte birçok büyük esere, yapımlara ve yeniliğe mührünü bastı.

İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses olmasında ve zamanın Küçük Emrah'ının da Küçük Emrah olmasında en büyük pay sahibi olmakla beraber, Müslüm Gürses'in de şöhretine şöhret eklemesinde de büyük roldür Burhan Bayar.

100'lerce şarkıya, 10'larca albüm ve film müziklerine imzasını attı.

1979 yılında İbrahim Tatlıses ile tanışması, hem kendi hayatını ve hem de İbrahim Tatlıses'in hayatını büyük ölçüde değiştirdi.

İlk yönetmenlik deneyimlerinden biri olan Gülmemiz Gerek LP si (1979) ile arabesk dünyasına hem kendi ismini hem de İbrahim Tatlıses ismini tanıştırdı. THM tarzında eserler okuyan Tatlıses, Burhan Bayar ile birlikte, albümlerinin bir kısmına yepyeni arabesk müzikler okurken, bir yandan da albümünün diğer kısmına THM okumaya devam etti.

Bu da Geçer şarkısı ve ardından gelen Mutlu Ol Yeter / Bir Kulunu Çok Sevdim (1980) 45'lik plağı, bu iki insanın kariyerlerinin artık zirvede olduğunun göstergesiydi.

Takip eden yıllarda Hepsi Geçer, Yalan, Oturur Derdini Anlatır Durur, Dost Nasihatı, Gözlerim Yaşlı, Sevda Ne Yana Düşer Usta, Benim Hayatım, Sevdalandım, Ayşem, Yalnızım, Mavi Mavi, Sevmek, Gülüm Benim, Yıkılmışım Ben, Dertli Dertli gibi birbirinden hit şarkılara imzasını attı.

1981 İzmir Fuarı'nda İbrahim Tatlıses ile esrar kullanırken basıldı ama 'Ben kullandım, o değil' demesi uzerine İbrahim Tatlıses serbest bırakıldı.

Bu yıllar (1980'lerin başı) ve bugün de hala en yakın sanatçı dostu olan Müslüm Gürses ile tanışma yıllarıdır aynı zamanda.

Anlatamadım, Çekemez Oldum, Ecele Sitem, Hasret Rüzgarları, Küskünüm, Seni Yazdım Kalbime, Topraklar Gömeceğim, Seni Kalbime Gömdüm gibi büyük eserleri de Müslüm Gürses seslendirdi.

1985'te Küçük Emrah'a yönettiği Yaralı albümü ise Emrah'ın kariyerinde yepyeni bir çığır açtı.

Yine bu yıllarda Gökhan Güney'de en güzel besteleri Burhan Bayar'dan aldı.

Özellikle 1980'lerde, kardeşi Uğur Bayar ile birlikte, Arabesk rüzgarının en etkin müzisyenlerinden oldu.

1984 yılında Bayar Müzik Üretimi kurdu, sloganı ise bir hayli iddialıydı.

"Müzik bizim işimiz"...

2000'lere gelindiğinde ise Müslüm Gürses ile beraber POP'un da arabeskini yaptı ve Müslüm Gürses'in seslendirdiği bu şarkılar çok beğenildi.

Yorum yapmaya iznin yok!