r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

ali kocatepeAli Kocatepe, 25 Şubat 1947 tarihinde İzmir‘de doğdu. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Lise yıllarında müzisyenliğe başladı, Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Dış Ticaret ve Turizm bölümünü 1974 yılında bitirdi.

Yeni Asır gazetesinde müzik yazarlığı, İzmir Radyosu’nda müzik prodüktörlüğü yaptı. 1969 yılında “Böyle Yazmış Yaradan”adındaki İlk plağını İstanbul´a gelerek kendi yapım firması olan “1 Numara Plakçılık”ı kurdu. 1975’te İstanbul’a yerleşti.

Bir çok ulusal ve uluslararası yarışmada, besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak sayısız ödül aldı. Yüzlerce beste, şarkı sözü, reklam müziği ve iki müzikale imza attı. Çok sayıda plak, kaset ve CD doldurdu. Yapımcı olarak 100’den fazla müzik prodüksiyonuna imza attı.

En popüler bestelerinden birkaçı: “Hey Gidi Dünya Hey”,“Dönme Dolap”, “Ben Sana Vurgunum”, “Melankoli”, “Akdeniz Çocukları”, “Meskenim Dağlar”, “Heyamola”, “Küçük Bir Aşk Masalı”, “Çocuklar Gibi”.

“Şen Sazın Bülbülleri” ve “Medya Medya Nereye” adında iki müzikal besteledi. 1976 senesinde askerliğini denizci yedek subay olarak İskenderun’da yaptı.

Ali Kocatepe ayrıca yıllarca gazetecilik ve spor spikerliği yaptı, 1969 yılında TRT‘ye spor spikeri olarak girdi ve 1976 yılına kadar TRT’de maç anlattı. 1991 yılında yeniden televizyon aracılığıyla döndüğü spor spikerliğini aralıklarla sürdürdü. 1980 – 1988 arası Gelişim Yayınları’nda “Erkekçe” dergisinin yazı işleri müdürlüğü, 1988-1991 arası Anadolu Yayıncılık Genel Müdürlüğü, 1991’de Star Televizyonu’nda spor programı sunuculuğu, 1993’de Show Radyo Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. 2002-2003 yıllarında

TRT televizyonunda Tele Pazar programını sundu.

1978 senesinde besteci ve söz yazarı olarak yarıştığı Nükhet Duru‘nun seslendirdiği şarkıyla Eurovision Türkiye seçmelerinde kazanamadı ama Güney Kore’de yarıştığı aynı şarkıyla “best performens” ödülü 1.lik ödülünü kazandı.

Koyu bir Galatasaray’lı olan Ali Kocatepe, 1974’de Türkiye’nin ilk festival şarkısı olan “Antalya’ya Koş” şarkısını Antalya Altın Portakal Film Festivali için besteledi.

1988’de Yeşiller Partisi kurucuları arasında yer aldı ve Genel Başkan yardımcısı olarak çalıştı. Bir süre Cağaloğlu Lions Kulübünde hizmet verdi. Rotary üyesi olarak 2001-2002 döneminde Göksu Rotary Kulübü başkanlığı yaptı. Ali Kocatepe aynı zamanda Müyorbir (Müzik yorumcuları meslek birliği) yönetim kurulu başkanıdır.

Yeni Asır gazetesinin eki Sarmaşık’da köşe yazarlığını yaptı. 2004 yerel seçimlerinde CHP‘den Şişli Belediye Meclis üyeliğine seçildi.

26 Mayıs 2006 tarihinde Ali Kocatepe, 41 yıllık çalışmalarından derlediği 26 şarkıyı bir albümde toplayarak “41 Kere Maşallah” adı ile müzik piyasasına sundu.

Yorum yapmaya iznin yok!