r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Melahat Pars 1Melahat Pars (d. 1918, Fatih, İstanbul, Türkiye- ö. 17 Mayıs 2005, İstanbul)

Klasik Türk müziği bestekâr ve eğitmeni.

İstanbul Fatih semtinde doğdu.Annesi Zehra Hanım, babası İsmail Hakkı Bey'dir.

İlkokul çağlarında müziğe olan ilgisini fark eden ailesi tarafından kanuni Mustafa Bey’den iki yıl nota ve usul dersleri aldırıldı. Daha sonra Darutta'lim-i Musiki’ye devam ederek, udi Fahri Kopuz'dan ud ve makam dersleri aldı.

1938 yılında Hazım Pars' la evlendi.1944 yılında açılan sınavda başarılı oldu ve Ankara Radyosuna ses sanatçısı olarak girdi. 1948 yılında Hüzzam makamında "Avare gönül yine sensiz hicrana daldı" adlı ilk eserini besteleyen Pars, ölümüne kadar altmış civarında besteye imza attı.

1953 yılında İstanbul Radyosu'na geçen ve uzun yıllar burada görev yapan Pars, çok sayıda gence de hocalık yaptı; Türk Sanat Müziği'ne birçok değerli sanatçı yetiştirdi. Yine bu yıllarda İstanbul Belediyesi Konservatuarı İcra Heyeti üyeliği yaptı.1985 yılında kurduğu Kalamış, Kadıköy ve Marmara musiki derneklerinde yöneticilik yaptı.10 Mayıs 2005 günü yaşama veda etti.

Melahat Pars, Türk Sanat Müziği'nin az sayıdaki kadın bestecilerinden biriydi. "Ben gamlı hazan, sense bahar dinle de vazgeç" gibi dillere yerleşen pek çok şarkıda imzası vardı. 86 yaşında hayata veda eden bestecinin ardından o günlerde görüş belirten sanatçılar, Pars'a yaşarken hak ettiği değerin verilmediği görüşünde birleştiler.

Besteleri

Avare gönül yine sensiz hicrana daldı (Hüzzam)

Ben gamlı hazan, sense bahar dinle de vazgeç (Hicaz)

Eşi yoktur bana bir sevgili vermiş ki felek (Muhayyer)

Gönlümü başka emellerle avutsaydım (Nihavend)

Bin dertle yanan gönlüme bir zerre devâ yok (Rast)

Nağmelerin esiri oldum coştum bu gece (Nihavend)

Sazlar kırılan gönlümüzün hüznünü inler (Hüzzam)

Gözüm sende açıldı yine sende kapansın (Rast)

Gümüş tellerle örsem saçının her telini (Kürdilihicazkar)

Yorum yapmaya iznin yok!